Számomra van egy viszonylag fontos megközelítés, ami nincs kihangsúlyozva. A vizitdíj, de a napidíjnak és tandíjnak is hasonló logika mentén van értelme. Ez alapvetően a legális munkából élők számára kedvező finanszírozási forma, ami elvileg a tb-befizetéseket helyettesítené az állami intézményrendszer finanszírozásában. (Gondolnám én, az egyszerű közgazdász, de mintha az alkotmánybíróság erről másképpen vélekedne. Szerintük ez nemhogy adónak, de még költségvetési tételnek sem számít. Ezzel az elképesztő indoklással alkotmánybíróság nálam be is írta magát a csődközeli színvonalon működő intézmények közé.)
Azért van szükség erre a fomára, mert Magyarországon az adót és a tb-t viszonylag rendszeresen elcsalják. Kábé 2-2,5 millió munkavállaló az, aki úgy fizet ahogy a szabályok szerint elvárható lenne. Közülük cirka 400 ezer valódi minimálbéres. Ehhez jön további 1,2 millió álminimálbéres, közülük félmillióan legálisan EVA-sként, egyéni vállalkozóként fizetnek minimálbér után tb-t. Tehát az egészségügy fenntartásához való hozzájárulás a dolgozók több, mint harmadánál a valós jövedelemhez tartozó hozzájárulási szint alatt van. Az egészségügyet a dolgozó kisebbség is meglehetősen aránytalan hozzájárulások mentén tartja el.
A vizitdíjat viszont az igénybevevő fizeti. Vagyis közteherviselés van, nem pedig kisebbségi teherviselés. Azért igazságos a vizitdíj, mert a 2 millió becsületes adófizető válláról vesz le 20 milliárd Ft-nyi terhet. (Alig tartozik ide, de beszúrom, hogy az igazságosság egy nagyon képlékeny fogalom. Egyetemen nyolc-kilenc definíciót pörgettek le a vonatkozó előadáson. Szóval itt minálunk, ez lenne az igazságos.)
Nyilván nem tetszenek azoknak a díjak, akik a tb fizetés alól ki tudnak bújni. Ellenben a nyugdíjasoknak ott a 13. havi nyugdíj, abból telik erre. Az adócsalókért és a legálisan adóelkerülőkért láthatóan csak Orbán Viktor szíve fáj. És meglehetősen álságos a kettős fizetés szöveg. Mert ha be akarnák pótolni a díjakat máshonnan, akkor azt csak tb formájában, a becsületesen adózó kisebbségen lehet. Hogy miféle jövő kezdődött el azt nem tudom, szerintem a szánalmas tegnap készül az IGEN formájában folytatódni.
Amúgy meg vannak valós szociális problémák, van szegénység, van akinek gondot okoz a vizitdíj és a kórházi napidíj. De azt meg oldhatnánk a szociális rendszer keretében, és ott , ahol valóban van a gond, nem csak ki a pénzt az ablakba.